Miss Indian Nations Homepage

Past & Present Royalty

Miss Indian Nations Bio

Become A Contestant

Pageant Awards

Request An Appearance

Become A Sponsor

Program Schedule

Contact Information

Miss Indian Nations Brochure

UTTC/Powwow Flyer

Powwow

www.uttc.edu

Miss Indian Nations Royalty

Miss Indian Nations

AMBASSADORS

Miss Indian Nations XXI
MIN XXI - Alexandria Alvarez
Alexandria Alvarez
Shoshone-Bannock
Idaho
Miss Indian Nations XX
MIN XX - Shannon C. Hooper
Shannon Christy Hooper
Fallon Paiute Shoshone
Fallon, Nevada

Miss Indian Nations XIX
MIN XIX - Shanoa Pinkham
Shanoa Pinkham
Yakama Nation

 

Miss Indian Nations XVIII
MIN XVIII - Evereta Lee Thinn
Evereta Lee Thinn
Diné (Navajo)
Shonto, AZ
Miss Indian Nations XVII
MIN XVII - Jennifer Mellette
Jennifer Mellette
Standing Rock Sioux Nation
McLaughlin, SD

Miss Indian Nations XVI
MIN XVI - Alyssa Ann Alberts
Alyssa Ann Alberts
Arikara/Dakota
New Town, ND

 

Miss Indian Nations XV
MIN XV - Shere Lynn Wright
Shere Lynn Wright
Sicangu Lakota/Rosebud Sioux
Rosebud, SD
Miss Indian Nations XIV
MIN XIV - Ponka-We Victors
Ponka-We Victors
Tohono O'odham/Ponca Nation
Wichita, KS
Miss Indian Nations XIII
MIN XIII - Bobbi Rae Sage
Bobbi Rae Sage
Mandan/Hidatsa/Arikara
Mandaree, ND

 

Miss Indian Nations XII
MIN XII - Cody Harjo
Cody Harjo
Seminole/Otoe/Creek
Ada, OK
Miss Indian Nations XI
MIN XI - Vijaya Sharee Watson
Vijaya Sharee Watson
San Carlos Apache
Tempe, AZ
Miss Indian Nations X
MIN X - Dillene Sunshine Hoffman
Dillene Sunshine Hoffman
White Mountain Apache
Whiteriver, AZ

 

Miss Indian Nations IX
MIN IX - Ivy Kim Scott
Ivy Kim Scott
Peigan Nation/Blackfeet Confederacy
Alberta, Canada
Miss Indian Nations VIII
MIN VIII - Vonnie Jo Alberts
Vonnie Jo Alberts
Arikara/Dakota
Newtown, ND
Miss Indian Nations VII
MIN VII - Sunny Walker
Sunny Walker
Standing Rock Sioux Nation
McLaughlin, SD

 

Miss Indian Nations VI
MIN VI - Jolene One Star
Jolene One Star
Sicangu Lakota/Oneida/Seneca
Two Strikes, SD
Miss Indian Nations V
MIN V - J.C. Lonetree
J.C. Lonetree
HoChunk Nation
Talequah, OK
Miss Indian Nations IV
MIN IV - Teresa Snow
Teresa Snow
Nokoda Sioux/Yuma/Quechan
Alberta, Canada

 

Miss Indian Nations III
MIN III - Carmelita Leonard
Carmelita Leonard
Navajo Nation
Gallup, NM
Miss Indian Nations II
MIN II - Elizabeth Olney
Elizabeth Marie Olney
Chippewa/Cree
Havre, MT
Miss Indian Nations I
MIN I - A.J. Gillette
Avanelle Jo (A.J.) Gillette
Arikara
Denver, CO

 


©United Tribes Technical College, all rights reserved.
United Tribes Technical College is a nonprofit corporation owned and operated by the five tribes located wholly or in part in North Dakota. Tribal owners: Three Affiliated Tribes of Ft. Berthold, Spirit Lake Tribe, Standing Rock Sioux Tribe, Sisseton Wahpeton Sioux Tribe, and Turtle Mountain Band of Chippewa. For questions or comments, contact the Webmaster.